fbpx

Full Stack Developer – це хто?

«Потрібний full-stack developer», – ця фраза часто зустрічається на сайтах пошуку роботи, ви теж її помічали. Та дивувалися – що за фулстек такий? Чому він настільки популярний? Усе просто – компаніям вигідно мати штатного універсального співробітника, а саме таким і є full-stack розробник.

У системі коучингу існує поняття Т-моделі професійних знань: коли людина володіє широкими пізнаннями у сфері, але водночас має вузьку спеціалізацію тільки у деяких областях. Ідеальний full-stack розробник уособлює цю модель. Його робота побудована на двох основах – знанні FrontEnd та BackEnd.

Без FrontEnd нікуди

Фронт-енд – це робота з тим, що бачить звичайна людина на екрані свого ноутбука чи смартфона, коли заходить на сайт. Усе, починаючи від шаблону, та закінчуючи розташуванням тексту – завдання front-end розробника. Він повинен мати великий досвід у HTML та CSS, гарні знання написання скриптів та володіння Javascript. Основною задачею фронтендника є створення платформи для спілкування з користувачами сайту, передачі та отримання інформації. Це означає, що вам доведеться вивчати також основи дизайну та роботу у графічних редакторах, щоб створювати графіку та персоналізувати шаблони.

Чому важливо знати BackEnd

Створення та редагування даних першим спадає на думку, коли справа стосується бекенд розробки. Такий IT-спеціаліст вивчає мови скриптування: PHP, Ruby та Python. За їхньою допомогою він створює алгоритми та вибудовує логіку даних, щоб налаштувати адекватну роботу додатка чи сайту у відповідь на отриманий від користувача запит. Це означає, що back-end розробник повинен вміти писати код для отримання інформації та її збереження, як у базі даних. Спеціаліст дійсно вдається до створення баз даних – в основному, реляційних (PostgreSQL та MySQL) та іноді – нереляційних (Mongo). Для цього використовується мова SQL. Розуміння серверного менеджменту допомагає розробнику вирішувати проблеми з повільним завантаженням та вносити корективи, щоб залучити до сайту якомога більше користувачів.

Що ще повинен уміти фулстек розробник?

Так, це ще не все. Говорити, що full-stack – це лише дві дисципліни, буде неправильно. У житті спеціаліст такого плану знає та вміє набагато більше. Наприклад:

Управління серверними та мережевими середовищами. Включає в себе розуміння, що і чому зламалося. Як використовувати файлову систему, хмарне сховище даних, мережеві ресурси та ін. Як врахувати апаратні обмеження? Це та частина, яку ви не бачите у повсякденному житті при використанні техніки, але вона дуже важлива. Full stack розробники використовують для таких цілей DevOps. Коли система дає збій та надсилає повідомлення про помилку, DevOps бачить його швидше за вас, тим самим полегшує роботу та допомагає виправити ситуацію.

Моделювання даних. Якщо модель даних пошкоджена, знадобляться дуже дивні коди, щоб компенсувати проблему. Фулстек знає, як створити нормалізовану збалансовану модель.

Клієнт-зорієнтований інтерфейс. Full stack розробники знають як: а) створити читабельний шаблон або б) звернутись до дизайнерів по допомогу.

Клієнтський досвід. Full stack розробники цінують, що користувач просто хоче, щоб сайт працював ефективно та не псував нікому нерви. Вони підмічають, у яких випадках робота займає 8 кліків, та намагаються звести процесї до 1 кліку. Вони вміють писати зрозумілі повідомлення про помилки, щоб навіть звичайна людина не відчувала себе нерозумною. Розробники вчаться розуміти, чого хочуть клієнти, та чого хоче бізнес.

Чому вигідно вивчати full-stack?

А тепер питання, скажете ви. Якщо можна спеціалізуватися на чомусь одному, нащо вчити так багато?

Повернемось до Т-моделі. Якщо ви володієте широкими знаннями обох компонентів, FrontEnd та BackEnd, та можете бути своєрідною «драбинкою» між ними, але в той самий час мати уявлення про те, як функціонує система та її процеси, як усунути помилки та як зробити систему зрозумілою, ви завжди будете вигідно виділятися на фоні вузькопрофільних спеціалістів. Будь-яка компанія захоче мати в штаті одного співробітника зі знанням full stack, щоб не садити за стіл трьох спеціалістів у різних сферах.

Вирішили вивчати фулстек? Ви будете в пріоритеті в будь-якій командній та проектній роботі, тому що станете свого роду програмістом-поліглотом, майстром мережі. А саме такі люди потрібні роботодавцю.

Всі статті
Контакти