fbpx

Все про професію Frontend-розробника

Інтернет вже давно захопив усі сфери людського життя і це не секрет. Разом з розвитком всесвітньої павутини багаторазово зросла і потреба в спеціалістах даної сфери. Програмістів, які працюють у сфері веб-технологій називають веб-програмістами або веб-розробниками. Такі фахівці займаються створенням і підтримкою веб-сайтів і веб-додатків. Станом на січень 2021 року в Інтернеті налічувалось понад 1.83 мільярда веб-сайтів. Великі корпорації, маленькі компанії або просто фріланс — все це світ можливостей для веб-розробника.

Створення сайту або веб-додатку — комплексний і дуже складний процес, який складається з декількох етапів. Він починається з ідеї та дизайн-макету, які визначають як буде виглядати сайт. Другим етапом йде реалізація візуальної складової сайту на основі дизайну. На цьому етапі пишеться код, який реалізує візуал (верстка макета) і функціональність сайту для користувача. І на третьому етапі потрібно написати серверний код та розгорнути сайт на сервері.

Веб-розробник — це загальне поняття. В реальності веб-програмістів поділяють на два напрямки: frontend і backend.

Backend-розробник або backend developer відповідає за внутрішню та обчислювальну логіку веб-сайтів. Його робота не має візуальних результатів і в більшості своїй полягає в обробці та зберіганні інформації. Backend-розробник — це фахівець з серверних технологій.

Як правило, цими завданнями займаються різні люди. За дизайн відповідає UI / UX дизайнер. За другий етап — frontend-програміст, а за серверну частину (backend) — backend-програміст. Фахівця, який може виконати завдання frontend-у і backend-у називають fullstack-розробником.

 Все про професію Frontend-розробника - фото №1


Хто ж такий frontend-розробник?

Frontend сайту — це та частина сайту, з якою безпосередньо взаємодіє користувач.

Як вже говорилося вище — це фахівець, який займається візуальною частиною сайту або веб-додатка. Він повинен зверстати макет, а також впровадити скрипти для створення і поліпшення функціональності програми для користувача.

Сайт, який красиво відображається на всіх пристроях, від мобільного телефону до широкоформатного екрана, сайт, який швидко відгукується на будь-яку дію користувача, — це завдання frontend-розробника. Від нього багато в чому залежить перше враження відвідувача про сайт.

В процесі гонитви за клієнтами в інтернеті, багато власників сайтів постійно покращують і модернізують інтерфейси своїх сайтів, намагаючись зробити їх візуально більш привабливими для своїх клієнтів. Поліпшуються старі сайти, які були створені ще у 2000-х. Тому попит на frontend-розробників був і буде високим, фахівців на ринку не вистачає.

Все про професію Frontend-розробника - фото №2

 

Як стати Frontend developer?

Щоб освоїти професію frontend-розробника не обов’язково мати технічний склад розуму або технічну освіту. Безумовно, це може допомогти у вивченні, але не є ключовим фактором.

Увійти в професію можна з верстки. Кожен frontend developer зобов’язаний бути хорошим верстальником. Він повинен справлятися з версткою макета будь-якої складності. Для того, щоб стати верстальником потрібно освоїти всього 3 технології: HTML, CSS і базовий JavaScript. Вивчивши ці технології, ви зможете брати невеликі замовлення на верстку. До головних навичок верстальника відносяться:

 • кросбраузерна адаптивна верстка отриманих від web-дизайнера макетів (в PSD-форматі, Figma, Sketch і ін.), зручне відображення веб-сайту в існуючих браузерах на екранах будь-яких пристроїв;
 • валідна верстка — відповідність стандартам W3C;
 • семантична верстка — осмислене розташування фрагментів коду на сторінці, правильне використання тегів, зрозумілі назви класів і ідентифікаторів;
 • оптимізована під пошукові системи верстка — швидкість завантаження, структурований код, акценти для пошукових систем, теги title, description і alt + title для зображень;

Далі можна поступово поглиблювати свої знання в інших технологіях і інструментах. Покращуючи свій рівень, ви можете претендувати на вищу зарплату.

Все про професію Frontend-розробника - фото №3


Для якісного виконання своїх завдань frontend developer повинен володіти наступним набором технологій:

 • Вільне володіння HTML і CSS (в тому числі сітки та CSS-фреймворки, специфікації W3C і WHATWG, HTML5 / CSS3 Polyfills);
 • Розуміння препроцесорів CSS (Sass, Less, Stylus і т.д.);
 • Вільне володіння JavaScript і JavaScript транспайлерами (Babel);
 • Знання та досвід роботи з популярними фреймворками та бібліотеками: jQuery, Angular.JS, React.JS, Backbone.js і т.д .;
 • Розуміння принципів побудови бекенду і розбиратися в серверних технологіях (Node.js, PHP, Ruby, .NET і т.д.);
 • Володіння інструментами дебаггінгу (Chrome Dev Tools, Firebug і інші);
 • Володіння інструментами контролю версій (Git, GitHub, CVS і т.д.);
 • Уміння працювати з базами даних і знання мов запитів (SQL, MySql, NoSQL, MongoDB і т.д.);
 • Володіння графічними редакторами (Photoshop, Illustrator і т.д.);
 • Знання англійської мови для роботи з технічною документацією.

 

Скільки отримує frontend developer?

Середня зарплата по Україні верстальника за даними work.ua — 15000 грн. Це середнє значення і багато в чому оплата залежить від ваших обов’язків. Так само, нижня і верхня межа можуть змінюватися в залежності від вашого досвіду та знань.

Середній рівень зарплати для початківців frontend-розробників —$1000$. Чим вище ваш рівень знань, тим вища оплата. Senior Frontend-розробник може отримувати $3500 і вище. У країнах Європи й США ці цифри будуть ще більшими.

Все про професію Frontend-розробника - фото №4

 
Куди рухатись далі?

Як і у багатьох IT професій, у frontend-розробника є кілька варіантів для подальшого розвитку. Можна вивчити суміжні технології (дизайн, backend і ін.) і стати fullstack-розробником. Це підвищить вартість вашої праці в кілька разів.

Можна розвиватися у своїй області, освоюючи все нові і нові технології та інструменти. IT не стоїть на місці і новинки в розробці з’являються мало не кожні півроку. Frontend-розробник може сміливо просуватися по кар’єрних сходах вверх, претендуючи на керівні посади. Керівники, які розуміють процес розробки особливо цінуються на ринку. Або ж ви можете стати фрілансером і працювати собі в задоволення, заробляючи не менші гроші, ніж в компанії.

 

Де вчитись, щоб стати frontend-розробником?

У наш час в інтернеті можна знайти безліч відкритих джерел інформації. Youtube, google пошук — тут ви спокійно можете знайти весь потрібний матеріал для навчання.

Але такий підхід не всім підходить. Не кожна людина зможе для себе вибудувати чіткий план вивчення нової спеціальності. Для швидкого, і найголовніше, якісного результату краще знайти собі ментора — фахівця в даній сфері, який буде направляти та контролювати ваше навчання.

Ще один варіант — піти на навчальні курси. На курсах вам зможуть дати базові знання, а, найголовніше, вірний вектор розвитку за професією. Це заощадить ваш час (можливо навіть роки), які ви б витратили на самостійне навчання.

Всі статті
Контакти