fbpx

Наші батьки показали нам єдиний можливий шлях: школа – університет – робота. Навіть якщо ми були талановитими дітьми, ходили на гуртки та пробували свої сили у різних напрямках, усе рівно більшості довелося обирати, куди вступати. І то вступати обов’язково, бо як так – дитина без вищої освіти!

Але чи настільки потрібний зараз диплом? Тим паче, якщо мова йде про IT-напрямок?

Так, сучасні діти мають більше свободи, але і сучасні батьки вдарились у іншу крайність: з юним поколінням займаються занадто багато, а результату ніякого. Дитина ходить на музичні гуртки, вчить іноземні мови, а потім за вказівкою, як зомбі, усе рівно обирає університет. Усе це – залишки минулого, залишки радянського виховання.

Ознайомтеся з програмою для дітей та підлітків «Programming for Kids&Teens».

 

Але змінюються часи, і освіта помаленьку змінюється. Ми до 23-25 років не знали точно, чим хочемо займатися. Зараз підлітки у 18-19 років обирають gap year, самостійне навчання, у вільний час фрілансять та творчо розвиваються, обирають креативні професії, IT або відправляються подорожувати. Доступ до інформації та відкритість кордонів здійснюють позитивний вплив на покоління Z.

Я не знав, чим хочу займатися у своєму житті, і не розумів, як університет допоможе мені це осягнути. Стів Джобс, засновник Apple та кіностудії Pixar , статок – 7 мільярдів доларів

 

Ось, що говорить про це HR-менеджер навчального центру DAN.IT education, Анна Вашура:

«На сьогоднішній день, освіта повністю змінює свій формат. І це дуже круто! Перед нами – надзвичайна кількість інформації, а найголовніше – легкий доступ до неї. Подумайте самі, сидячи вдома, на пляжі, або у кафе, ви можете сплатити 10$ та вільно слухати лекцію Говарда Шульца (засновник Starbucks) з іншого кінця земної кулі. І навіть знаходячись так далеко, ви отримаєте унікальні інсайти, дізнаєтеся про його досвід, який зможете застосувати на практиці. Такі знання не отримати, сидячи в університеті”.

Чому ж як представники покоління Y так і свіжа кров покоління Z усе ще йдуть протореною доріжкою? У тому числі, на вибір впливає страх, що без диплому не візьмуть на роботу.

Давайте перевіримо цю гіпотезу на досвіді великих міжнародних кампаній.

Ми думаємо, що досягти успіху можливо лише з документом, який нібито відкриє шлях спочатку у місцеві компанії, а потім – у стартапи або такі гіганти, як Apple, Google чи Netflix (якщо в вас буде достатньо амбіцій).

Але “гіганти” абсолютно не зрозуміють ваших мотивів. Наприклад, СЕО Siemens USA Барбара Хемптон та СЕО Apple Тім Кук задались питанням, чи потрібно витрачати 4-5 років на диплом. Кук вже говорить про те, що половина співробітників, яких компанія взяла на роботу у 2018 році, складається у тому числі з людей, які не витрачали час на отримання ступеню бакалавра чи магістра. Кук також підсумував, що більшість коледжів не вчить своїх студентів на тому рівні, який необхідний великим корпораціям – наприклад, пристойному рівню програмування  Apple доводиться навчати новачків уже на місці.

Краща освіта, яку ви можете отримати, — це інвестиція в себе.Уоррен Баффет, інвестор та благодійник, статок – 84,6 мільярди доларів

 

У такому випадку нащо обирати університет? В якій ролі може виступати вищий навчальний заклад? Анна Вашура відповідає:

«Я не хочу говорити, що університет та його диплом категорично не потрібний та не знадобиться у житті. Але на даному етапі розвитку освіти виш – це скоріше соціальна платформа, місце для нетворкінгу, де можна навчитися, як “викрутитися” з будь-якої життєвої ситуації. У сучасному світі так багато нових професій, яким не навчають в університетах, але які стрімко вриваються у наше життя та стають важливою її частиною. Тому людям доводиться займатися самоосвітою. Самоосвіта – те, що, з моєї точки зору, буде скіллом номер 1 у найближчому майбутньому».

А що там у сфері ІТ? Так, загальновідомо, що софт-скіллс абсолютно необхідні будь-якому розробнику, тому що недостатньо просто писати код – потрібно вміти подати себе та результати своєї праці потенційному замовнику. Чи може університет виступити в ролі простору для обміну знаннями про те, як набути такого досвіду? Чи вчать в сучасних вишах навичок проходження співбесід та написання грамотного резюме? На жаль, таких курсів в університетській програмі українських вищих навчальних закладів поки що немає. Більше того, певний відсоток українських розробників і взагалі відмовляється від вищої освіти на користь приватних курсів чи вищезгаданої самоосвіти. У 2018 році це – 10% зайнятих у IT-сфері України за даними DOU, і відсоток зростає.

Читайте про гарантію працевлаштування на програмі Full Stack у навчальному центрі DAN.IT education.

 

Інше дослідження демонструє, однак, що рівень зарплат у людей, які мають закінчену вищу, або навіть науковий ступінь, вищий за тих, хто не має диплома. Щоправда, впевнено заявити, що це серйозний аргумент на користь диплому, неможливо: по-перше, більшість ІТ-спеціалістів, які були опитані, закінчили саме університети, тому відслідкувати розбіжності складніше. Дослідники роблять зауваження: “На дохід впливає досвід роботи (в роках), тип та розмір компанії, та у деяких випадках — спеціалізація та рівень англійської». Досвід та навички нетворкінгу, відповідно, в людей, що мають ступінь, розвинені дещо більше, і це знову ж таки підтверджує думку про університет як простір для саморозвитку.

Гарна освіта — це перевага у бізнесі, але не гарантія успіху.Ларрі Еллісон, співзасновник корпорації Oracle, статок — 61 мільярд доларів

 

«Ми ведемо співробітництво з безліччю компаній та, чесно кажучи, ніхто з ІТ-роботодавців не дивиться, який у вас диплом. Важливі знання та досвід. Беруть юристів, маркетологів, менеджерів на різні позиції у ІТ.  Єдиний показник – ваші роботи, які можна продемонструвати. Тому навіть якщо у вас немає диплома з КПІ, навчайтеся, робіть навчальні проекти, придумуйте свої власні, допомагайте знайомим з дизайном сайту чи розробкою простого додатку, і це точно вразить роботодавця, на відміну від червоного диплому», – говорить HR DAN IT, Анна.

Ви самі обираєте, що допоможе вам досягти успіху: університет, курси чи самостійне навчання, але при цьому головне – враховувати тенденції сьогоднішнього дня. А він диктує, що зусилля заради диплому – намарна трата часу. Час як найголовніший ресурс можна вкласти в набуття софт скіллів чи у проекти (у тому числі, у ІТ-сфері), які здивують роботодавця та відкриють перед вами успішну кар’єру навіть без чарівного слова «диплом».

Зацікавлені спробувати свої сили у IT? Обирайте програмування, дизайн, маркетинг або кібербезпеку.

Сумніваєтесь чи підійде вам сфера ІТ?

Записуйтесь на зустріч та отримаєте ? особистий план розвитку в сфері ІТ?

На Вас чекає:
  • консультація кар'єрного менеджера, щодо вибору напрямку розвитку в сфері ІТ
  • тестування на схильність до певного напрямку навчання
  • знайомство з викладачами курсу
  • зустріч з HR фахівцем
  • екскурсія навчальним центром
  • аналіз результатів
  • підбір програми згідно отриманих
    даних і вашого запиту
manager

Записатись на зустріч