fbpx

У потоці стрімкого розвитку IT індустрії та величезного потоку інформаційних технологій, кожен, хто вибирає йти шляхом програмування та IT сфери безумовно не бажає залишатися на стартовому рівні звичайного джуніора, більшість приходять в сферу IT та не хочуть залишатися на позиції молодшого розробника все своє життя. Вони ставлять собі за мету рухатися вперед, здобувати нові навички та знання, тим самим дійти до рівня middle / senior. А хтось іде ще вище.

Давайте детально розберемося і розглянемо цей процес, шлях від джуніора до мідла, якими навичками необхідно володіти, щоб прокачати себе до розробника рівня middle / senior.

Хто такий Junior та його кар’єрне зростання?

Для початку розберемо поняття основних позицій, та як же визначити, хто на якій стадії свого розвитку знаходиться. Для того, щоб кваліфікувати розробників і зрозуміти, хто ким є, можна визначити такі ключові критерії:

 • за досвідом роботи;
 • за необхідністю переписувати код;
 • за масштабами видимої картини; 
 • за рівнем відповідальності та самостійності;
 • за аргументацією написання обхідного прийому, workaround.

В цілому, все це виглядає приблизно так:

 • джуніор – вирішує стандартні завдання самостійно з незначними ризиками;
 • мідл – вирішує нестандартні завдання з високими ризиками. Стандартні робить швидше і з меншою кількістю багів;
 • сіньор – вирішує нестандартні завдання з незначними ризиками, тобто з меншою кількістю багів. З технічної точки зору можуть виступати менеджерами проектів.

У період перенасичення ринку всілякими розробниками, верстальниками та іншими фахівцями в айті сфері отримання офіційного статусу джуніора вже є успіхом. Далі Вас чекає здобуття нових знань та додаткових навичок, які вірною дорогою приведуть Вас до статусу мідла, а, можливо, і сіньйора.

Працюючи в статусі джуніора, Ви повинні перед собою поставити ряд завдань, які прокачають вас до наступного рівня. Зараз все по порядку.

Робота в команді.Тут Ваша основна задача полягає у вивченні процесу розробки в командних умовах, вниканні в суть, спілкуванні з колегами. Цікавтеся нюансами написання коду, як його тестувати та ін. Не бійтеся пробувати, сміливо ставити запитання більш досвідченим колегам, поцікавтеся про літературу, відео вибірки, з яких можна почерпнути щось нове та корисне.

Навчання.Вивчайте нові слова, розберіться з термінологією, крок за кроком здобувайте нові скіли. Розставте пріоритети у вивченні основних та другорядних завдань і навичок.

Функціональність при написанні коду.Код повинен бути написаний логічно і нести в собі корисний, практичний функціонал. Важливо писати якісний код, який буде мати цінність серед користувачів.

Будьте прогресивним.Підходьте з індивідуальністю до вирішення завдання, вносьте свої ідеї, це явно оцінить замовник. Доопрацювання продукту з індивідуальним підходом, внесення додаткових компонентів, які підвищать рівень продукту, явно додадуть бонусів до оцінки вашого статусу в майбутньому.

Наявність зворотнього зв’язку з замовником, спілкування з аналітиками.Тут Ваша основна задача – мати контакт з власниками продуктів, замовниками, а також аналітиками. Ви повинні бути в курсі подій і нових віянь ринку. Спілкуючись і збираючи інформацію, вам буде над чим поміркувати.

Написання коду.Також одне з основних Ваших завдань – писати звичайно ж хороший код. Вчитися на своїх помилках, отримувати рекомендації та поради від більш досвідчених колег – і удача буде на вашому боці!

В середньому на позиції Junior фахівець росте від шести місяців до року-півтора. Цей термін може мати і велику градацію, але якщо після року роботи Ви розумієте, що не готові рухатися далі, в такому випадку Вам все ж варто задуматися про якість Вашого зростання. В період своєї роботи джуніор зростає, набирається нових скіллів, в процесі всього цього вивчає основні поняття в програмуванні, алгоритмах, оцінює складність, забезпечує роботи під високими навантаженнями, і інше. І тільки після цих навичок і проходження цього рівня вже можна дивитися в бік позиції Middle.

На даному етапі Ви повинні боротися не за зарплату, а за репутацію і досвід, не варто цього забувати!

Як стати досвідченим програмістом. Шлях від джуніора до мідла та вище - фото №1

Які навички та знання відокремлюють позиції джуніора від мідла

Отже, розберемо які ж навички і знання піднімають джуніора на рівень мідла:

 • мідл в цілому в команді займає позицію цінного працівника;
 • вміння працювати і розбиратися в з’єднаннях різних систем (пакети, модулі, АРI та інше);
 • мідл-розробники впевнено користуються інструментарієм (IDE, інші інструменти розробників);
 • розуміння в тому, як реалізувати життєздатну систему, наприклад, веб-розробник вміє:
  – рефакторинг;
  – MVC, MVVM та інше;
  – Принципи ООП;
  – Деплоймент додатків;
  – Функціональне програмування;
  – Уміння самостійно реалізовувати функціонал;
  – Періодична комунікація з клієнтами.

Що ж стосується зарплати, то на позиції мідла вже присутня різниця, якщо дохід джуніора може варіюватися від $500 до $1000, то мідл може отримувати від $1000 до $2000.

Просування по кар’єрних сходах від позиції Junior до Middle і вище

Працюючи на позиції джуніора, з часом приходить розуміння, що час вже рухатися далі і поглядати в бік переходу на новий етап свого трудового шляху. Найчастіше роботодавець не поспішає з розглядом питань підвищення співробітників на новий етап, що відповідно тягне і перегляд заробітної плати, тому необхідно самостійно проявляти ініціативу в цьому питанні.

На даному етапі варто приділяти більше часу суміжним системам Kubernetes, Docker, ELK-стек, кластеризації, розумінню побудови архітектур. Пробувати писати щось нове, без шаблонів, повністю з нуля.

Все ж досвід показує, що в позиції мідл варто затриматися довше, освоїтися на цьому етапі, набратися додаткових навичок і через 2, а, можливо, і 3 роки, перейти на позицію Senior.

Путь переходу на позицию Senior має на увазі наступні етапи розвитку:

 • Ваші навички hard skills переходять на новий рівень, Ви прокачуєте їх та автоматично піднімаєтеся на рівень Architect або Technical Leader;
 • Ви виявляєте в собі потенціал коуча і переходите в менеджмент, як варіант на Scrum майстра і Agile коуча, а це зараз на ринку праці досить-таки затребувана позиція;
 • Ваші навички мають організаторські здібності, ви сповнені ентузіазму будувати робочі процеси, керувати людьми, – значить, Ваша дорога в Team Leader-и, потім – в Head of Development, а потім – в CTO (технічний директор).

Вашим основоположним завданням є подумати, куди і в якому напрямку Вам хочеться рости. Спочатку намітити відповідний маршрут, заглибитися у вивчення загальних принципів, почитати історії про досвід інших успішних фахівців в цих напрямках.

Як стати досвідченим програмістом. Шлях від джуніора до мідла та вище - фото №2

Як додатково прокачати свої навички, поради та курси з підвищення кваліфікації

Якщо ви відчуваєте чітке розуміння того, що  вже подолали позицію джуніора, і саме час рухатися далі, варто йти вперед.

Спробуйте взятися і попрацювати з якимось значним проектом, таким чином буде можливість набратися нового і корисного досвіду, а в процесі цього на Ваші старання можуть звернути увагу менеджери, що додатково додасть бонусів в Вашу скарбничку. Беріться за більш складні проекти, пробуйте самостійно їх вирішити. Знайдіть собі наставника, ментора, це може бути просто більш досвідчений колега по роботі, який зможе підказати або спрямувати в потрібний бік, поділитися слушною порадою в потрібний момент.

Також для переходу на новий рівень і напрацювання нових знань варто пройти курси підвищення кваліфікації. Курси full-stack програмування в DAN.IT допоможуть розширити свій кругозір в вашому напрямку, прокачають ваші вже наявні знання і навички на шляху до нового, просунутого рівня. Ментори в DAN.IT education знайдуть індивідуальний підхід і будуть супроводжувати вас протягом усього шляху, враховуючи ваші наявні знання та побажання.

На курсах DAN.IT в Києві вас навчать новим необхідним для вас знанням, тут студенти проходять навчання за останніми стандартами ІТ-ринку.

Сумніваєтесь чи підійде вам сфера ІТ?

Записуйтесь на зустріч та отримаєте ? особистий план розвитку в сфері ІТ?

На Вас чекає:
 • консультація кар'єрного менеджера, щодо вибору напрямку розвитку в сфері ІТ
 • тестування на схильність до певного напрямку навчання
 • знайомство з викладачами курсу
 • зустріч з HR фахівцем
 • екскурсія навчальним центром
 • аналіз результатів
 • підбір програми згідно отриманих
  даних і вашого запиту
manager

Записатись на зустріч